Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dudak dolgusu; dudağın şeklini, doku ve yüzeyini estetik olarak geliştirmek; istenilen hacim ve formu oluşturmak amacıyla hyaluronik asit içeren dermal dolgu maddelerinin enjeksiyonu ile yapılan kozmetik bir dudak büyütme prosedürüdür.

Dudaklar yüz güzelliğinin çok önemli unsurudur. Dudaklar, yüzün tam ortasında bulunması açısından çok dikkat çeken yapılardır. Bu bakımdan diri ve dolgun dudaklar güzelliğin, çekiciliğin ve gençliğin göstergesi olarak kabul edilir. Dudakların güzel olması yüzün daha güzel ve çekici olmasını sağlar. Dudakların kalın ve dolgun olması gençliğin göstergesi iken, incelmiş ve kenarlarında kırışıklıklar olan dudaklar yaşlılığın ifadesi olmaktadır. Dudağın ince olması bazen genetik olarak ortaya çıkar, bazen de yaşlanma ile dokuların erimesine bağlı olarak oluşur. Dudak yaşlanması yüz yaşlanmasına paralel olarak ilerlemektedir. Alt dudak sarkması ileri derecede olursa, gülme ve konuşma anında alt dişler görünür hale gelebilir. Buna dental show adı verilir ve yaşlanmanın önemli kriterlerindendir. Genç yaşlarda ise gülme ve konuşma anında, üst dişler daha görünür haldedir.

Dudakların görünümünde çene yapısı, burun ve dişler önemli yer tutar. Dudakların yerleşimi dışında dudağın boyu, genişliği, alt ve üst dudak kalınlıkları, gülme durumunda dişlerin ne kadar görüldüğü de operasyon planı açısından önemlidir. Alt dudak, üst dudaktan daha dolgun olmalı, gülerken diş etleri görünmemelidir.Dudaklar, burun ucundan çene ucuna çizilen hayali çizginin gerisinde kalmalıdır. Bu hattın önünde yer alan abartılı dudaklar estetik bir görüntü vermeyecektir.

Dudak estetiği, dudakları genetik olarak ince olanlar, dudakları zamanla yaşlanmaya bağlı doku kaybı sonucu incelenler, dudakları normal görünümde olup da daha kalın ve dolgun dudaklarla daha genç, daha güzel ve daha çekici olmak isteyenlere uygulanmaktadır. Bunun dışında birde dudakta kanser ya da yaralanma sonucu doku kaybı olanlara uygulanan dudağın yeniden onarımı ile ilgili ameliyatlar vardır. Bu ameliyatlar estetik kaygı kadar fonksiyonel açıdan da önemlidir.

Dolgu Maddesi Nedir?

Dolgu maddeleri kimyasal olarak veya bakterilerden elde edilen vücudumuzdaki yapısal maddelerin yerine konabilecek şekilde üretilen maddelerdir. Genel olarak cilt altı dokunun temel yapıtaşlarından biri olan hayluronik asit içerirler. Hyaluronik asit kemik, kıkırdak, deri altı başta olmak üzere tüm vücutta bulunan destek sağlayan bir maddedir.

Dolgu Maddeleri Ne İşe Yarar?

Dolgu Maddeleri çöküklüklerin toparlanmasında, yanak ve dudak gibi hacim kaybı yaşanan bölgelerin restorasyonunda, kırışıklık tedavisinde, göz altı bölgesindeki deformasyonların düzeltilmesinde kullanılmaktadır.

Dolgu Maddesi Çeşitleri Nelerdir?

Dolgu maddeleri içerdikleri maddeye elde ediliş biçimine göre oldukça farklılık göstermektedir. Geçici veya kalıcı olan çeşitleri mevcuttur. Kalıcı dolgu maddeleri yan etkilerinin fazla olması nedeniyle nadiren kullanılmaktadır. Ülkemizde satışına izin verilen onlarca dolgu maddesi mevcuttur ancak önemli olan FDA gibi kuruluşlar tarafından biyouygunluğu test edilmiş güvenilir dolguları kullanmaktır.

Dolgu Maddesinin Güvenilir Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Dolgu maddeleri genel olarak 1 ya da 2 cc lik enjektörlerde tek kullanımlık olarak üretilmektedir. Paket kişiye özel olarak açılır ve içinde kişiye özel kullanılan bir iki enjektör ve seri numarası kullanım kılavuzu gibi belgeler bulunur. Doktorunuzdan uygulanan maddenin adını mutlaka öğreniniz. Kutu içinden çıkan belgeleri talep edebilirsiniz.

Dolgu Maddesi Enjeksiyonlarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Kullanılan Dolgu maddesinin güvenilir bir marka olmasına dikkat edin
  • Kullanılan ürünün size özel açıldığından emin olun
  • Dolgu Maddelerinin riskleri ile ilgili yeterince bilgiye sahip olun
  • Uygulayan kişinin bu işlemi yapmaya yetkisi var mı sorgulayın (Plastik Cerrah veya Dermatolog mu?)
  • Uygulama sonrası dikkat etmeniz gereken durumları ayrıntılı öğrenin
  • Mutlaka kontrole gidin

Dolgu Maddeleri Nasıl Uygulanır?

Dolgu Uygulamaları muayenehane şartlarında 15-20 dk’ lık işlemler olarak uygulanabilir. Dolgu uygulanan bölgeye göre değişmekle birlikte enjeksiyona bağlı hafif kızarıklık ya da morluk olabilir. Genellikle kişinin iş ve sosyal hayatında etkilenme olmaz.

Dolgu Maddelerinin Kalıcılığı Ne Kadardır?

Dolgu Maddeleri yapılan bölgeye , kullanılan ürüne göre değişmekle birlikte 12 – 24 ay arasında kalıcılığa sahiptir. Ancak sigara içimi gibi durumlarda bu süre kısabilir. Dolgu volum amaçlı olarak bir bölgedeki eksikliği ya da çökmeyi gidermek için kullanılır. Günümüzde kullandığımız yeni kuşak dolgular son derece doğal sonuçlar elde etmemizi sağlıyor.

Instagram

Messenger

Whatsapp

Hemen Ara