Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kadın genital bölge estetiği nedir?

Genital Estetik girişimleri, genital bölgede sonradan ya da doğuştan olan şekil bozukluklarının giderilmesinde kullanılan estetik yöntemlerine verilen isimdir.

Genital bölge şekil bozuklukları, ilk ve en önemlisi özgüven eksikliği yaratırken diğer yandan kadının cinsel hayatını ve günlük yaşantısını olumsuz etkilemekte zamanla cinsel isteksizlik, akıntı veya ilişki sırasında anksiyete gibi ciddi sorunlar doğurabilir. Kadınlardaki vajinanın, kasık bölgesinin ve vajinal dudak bozukluklarının estetik ve fonksiyonel olarak düzeltilmesi, estetik cerrahi uygulama alanını oluşturmaktadır. Vajina iç dudakların küçültülmesi, dış dudakların restorasyonu, küçültülmesi, yağ enjeksiyonu, vajina daraltma veya himen zarı (kızlık zarı) dikilmesi işlemlerini içerir.

Genital bölgedeki şekil bozukluk nedenleri nelerdir?

Genital bölgedeki özellikle kadınlardaki şekil bozukluğun aslında en önemli nedeni geçirmiş olan doğumlardır. Özellikle normal doğumlarda vajen bölgesinde ciddi deformiteler olmaktadır.Ayrıca yapısal olarak bir takım deformitelerde meydana gelebilmektedir.

Kadınlar neden genital estetik (vajina estetiği) ameliyatı yaptırır?

Kadınların estetik kaygı duyduğu konuların başında ise “genital bölge” geliyor. Genital bölgesinin estetik olarak düzgün olması kadının kendine olan güvenini artırıyor, karşı cinsle olan ilişkisinde kendisini çok daha mutlu hissetmesini sağlıyor.

Genital estetik operasyonları neleri kapsar?

 • Labioplasti(iç dudak estetiği),
 • Dış dudak estetiği,
 • Klitoral hudoplasti,
 • Vajinoplasti,
 • Perine estetiği
 • Mons Pubis Estetiği
 • Vajina gençleştirme,
 • Lazerle vajina daraltma,
 • Kızlık zarı onarımı,
 • Büyük dudak yağ dolgusu,
 • Mezoterapi.

Genital estetik, mevcut fazla yağın alınması, dolgu veya kendi yağınızın enjeksiyonu ile volüm artırılması, sarkmanın giderilmesi, rengin açılması, iç dudakların küçültülmesi, vajinanın daraltılması gibi pek çok işlemi kapsamaktadır. Genital bölge estetiği, genital kasları geliştirerek, vajinanın çapını daraltıp yeniden şekillendirerek eski haline dönüştürür. Labioplasti ya da perineoplasti vajinanın dış görünüşüne yönelik yapılan estetik işlem iken Vajionoplasti vajinanın iç yapısına yöneliktir.

Kadınlar genelde genital estetiği sıklıkla yakındıkları vajinal genişlik ve iç dudakların büyüklüğüne bağlı olan sarkıklık sebebiyle yaptırır. Genital bölgenin estetik görüntüsü iyileştirilerek kadının özgüveninin artırılması sağlanırken, cinsel ilişkiden zevk almasına destek olunur

Vajina daraltma( vajinoplasti) ameliyatı nedir?

Vajenin daraltılması işlemi vajinoplasti olarak adlandırılır.  Vajina daraltma operasyonları genellikle doğum yapan kadınların kontrolsüz epizyotomi kesileri, çok doğum, yaşın ilerlemesi ve yapısal özellikler gibi nedenler vajina duvarında genişlemeler yapar. Bu tür bozukluklar hem estetik durmamakta hem de cinsel ilişkide sorunlara neden olabilmektedir.

Labioplasti ( Genital İç Dudakların Küçültülmesi) ameliyatı nedir?

Vajina İç dudakların şekli, rengi ve büyüklüğü ırk ve yaşa göre değişkenlik gösterir, İç dudaklar genellikle biri diğerinden ya daha büyük ya da daha uzun olduğundan simetrik değildir. Bunlar yapısal olabildiği gibi sonradan da gelişebilmektedir. İç dudakların fazla olan kısımları terleme yapacağından etrafa kötü koku salabilir. Estetik açıdan kötü görülen veya cinsel ilişki sırasında ağrıya sebep olan iç dudakların fazlalıkları alınarak yeniden şekillendirilmesine labioplasti ameliyatı denir.

Kızlık Zarı dikilmesi ( himenoplasty) nedir?

Kızların cinsel ilişkiye girmeleri sonucu kızlık zarı dediğimiz yapının hasar gördüğü durumlarda yapılmaktadır. Kültürel toplum yapımızda bu durum çok ciddi sosyo-psikolojik sorunlara neden olabilmektedir. O yüzden hassas bir konudur. Ameliyatında bu zar onarılamayacak kadar hasarlandıysa, zar flep dediğimiz doku kaydırma tekniği ile yeniden oluşturulur. Eğer sadece kızlık zarında yırtık söz konusu ise zarın dikilmesi yeterlidir. Ameliyat lokal anestezi altında sadece uyuşturularak yapılır. Ameliyat günü taburcu olunur ve hasta iş ya da sosyal yaşantısından geri kalmadan hayatına devam edebilir. Ameliyat sonrası ağrılı değildir ve ertesi gün duşunu alabilir. Tekrar cinsel ilişkiye girene kadar, herhangi bir yırtılma söz konusu değildir.

Pubis estetiği nedir?

Karnın alt kısmından başlayarak kasıklara kadar devam eden “Pubis”, dış ve iç dudaklar yani “ major ve minor labium” ve vajinayı içeren geniş alan genital bölgedir. Pubis ile ilgili karşımıza çıkan en büyük problem buradaki yağ dokusunun artması ve cilt kalitesinin bozulması ile beraber görülen sarkmadır. Bu durum, özellikle pantolon veya mayo giyildiği zaman karın alt bölgesinde bir şişlik olarak görünüp rahatsızlık veren bir durumdur. Çözümü ise buradaki yağ dokuyu azaltmak amaçlı liposuction ve germe, toparlama ameliyatlarıdır.

Kadın genital bölge üst kısmındaki (mons pubis) kabarıklık, genellikle vücut kitle indeksi yüksek hastalarda gerek cinsel, gerekse sosyal olarak sıkıntı yaratır. Sosyal olarak, kıyafetlerde istenmeyen kabarıklık/sarkma en çok şikâyet nedenidir. Vulvanın üzerine uygulanan liposuction sayesinde oluşan şiş görünümden kurtulmak oldukça kolaydır.

Doğum sonrası yırtılma izlerinin onarılması nasıl yapılır?

Vajinal doğum esnasında bebeğin başının rahat çıkması için gerekli durumlarda epizyotomi işlemi uygulanabilir yani bazı kesiler yapılabilir. Bu kesilerin iyi onarılmadığı, kötü dikiş tekniği kullanıldığı zaman ya da hiç yapılamayıp  vajinanın hazırlanamadan kendiliğinden şekilsiz ve kontrolsüz bir şekilde yırtıldığı durumlarda genital bölgede çirkin görüntüler kalabilmektedir.  Kadınları ciddi anlamda mutsuz eden bu durumdan kurtulmak mümkün.  Skar dokuları lokal anestezi kullanılarak basit bir şekilde çıkarılabilmekte, dokular düzgün bir hizada karşılaştırılarak yeniden dikilmektedir. Bu esnada oluşan iç doku gevşemeleri yada sarkmaları da düzeltilir. Vajina estetiği sonrası hasta günlük hayatına hemen dönebilir ancak iyileşme periyodu boyunca yani 6 hafta kadar cinsel ilişki yasağı konulmaktadır.

​Genital bölge yağ dolgusu uygulamaları nasıl yapılır?

Yağ enjeksiyonu tekniğini kadın genital estetiğinde de başarıyla kullanmaktayız. Bilindiği gibi yaşlanmaya bağlı olarak dış genital bölgedeki organlarda yağ dokusu azalabilmektedir. Özellikle “mons pubis” ismi verilen kasığın hemen altındaki kıllı ve yüksek bölgede kendini gösterir. Aynı şekilde labiumlarda (dudak kısımlarında) da değişik nedenlere bağlı olarak incelme görülebilir. Bu gibi durumlarda  bir miktar yağ dokusu bu alanlara enjekte edilerek dış görünüm düzeltilebilir.

Vulva estetiği nedir?

Kadınlarda genital bölgenin dış kısmında; yaş ve kilo kaybına bağlı olarak dokularda incelme ve deride sarkma gözlenebilir. Hastanın kendisinden alınan yağ transferi veya hyaluranik asit bazlı dermal dolgular sayesinde kaybedilmiş volüm kaybını tekrar elde edebiliriz.

Kadın Genital Bölge Cerrahi Dışı Uygulamalar nelerdir?

Kadın genital bölgede, cerrahi dışı olarak, özellikle volüm kayıpları sonucu oluşan incelme ve sarkmaları gidermek amacıyla, eriyebilen, hazır dolgu materyalleri uygulanmaktadır. En sık uygulanan dolgu materyali, Hyaluronik Asittir. Bu uygulama, topikal anestezik krem uygulamasından sonra, klinik ortamda yapılabilir.

Kadın genital bölge estetik operasyonları diğer estetik ameliyatlarla birlikte yapılabilir mi?

Genital estetik işlemler bütün cerrahi işlemlerle birlikte uygulanabilir. Genel olarak iyileşme dönemi sorunsuz ve rahat olduğu için meme, karın, burun estetiği gibi ameliyatlarla aynı anda uygulanabilir.

Doğum yapmamış kadınlar genital estetik yaptırabilir mi?

Doğum yapmamış kadınlarda genital estetik operasyon yaptırabilirler. Tabi ki bu operasyon vajeni saran dış genital organ olarak isimlendirilen küçük dudaklarda yapılır. Bu bölgedeki bozukluklar bazen ergenlik döneminde başlayıp genç kızlık döneminde de devam edebilmektedir.

Vajinal Deformasyonlar Cinsel Hayatı Etkiliyor mu?

Her ne kadar doğrudan bağlantılı olmasada genital bölgeye ait estetik algı çoğu kadında dolaylı olarak cinselliğinin, kabul görülebilir onayı ve tamamlama duygularını etkilemektedir. Dolayısı ile objektif olamayan bir fenomen olan kadın orgazmıda bu durumdan etkilenmektedir.  Toplumda kadının yaşadığı genital estetik problemler, çekinceler gibi unsurlar nedeniyle kişinin bazen jinekoloğunun fahi açılmakta zorlandığı sorunlar haline gelebilmektedir. Azalmış özgüven, kendini yetersiz hissetme,  bazen partner tarafından bu konunun dile getirilmesi kadınlarda cinsel ilişkiden haz almama ve orgazm sorunlarına yol açabilmektedir.  Zaten cinselliği ile yeterince barış içinde olmayan bir kadın için genital estetik sorunlar hem psikolojik problemlere yol açmakta hemde evlilik birlikteliğinde çatlaklara neden olabilmektedir.

Genital bölge estetik operasyonları zor mudur?

Kadın genital bölgede yapılan  ameliyat ve ameliyatsız işlemlerin bir çoğu ofis şartlarında lokal anestezi altında yapılabilmesi, ağrısız işlemler olması, kişini günlük yaşamına erken sürede dönmesi düşünüldüğünde kolay operasyonlardır.

Genital estetik ameliyatları riskli midir?

Her ameliyatın kendine göre riskleri ve zorlukları bulunmakla birlikte, genital estetik operasyonları genel olarak çok zor ve riskli operasyonlar değildir. Ancak burada çok önemli bir nokta vardır. O da genital estetik operasyonunu yapacak cerrahın bu konudaki deneyimi; yani bilgisi ve becerisidir. Genital estetik operasyonlar bu konu üzerinde özel bir eğitim ve deneyim gerektirmektedir. Hem genital alanın anatomisine ve fonksiyonlarına hakim olmak, hem de estetik operasyonlarla ilgili eğitim almış olmak ameliyatın başarısının altında yatan en önemli noktalardandır.Operasyonun zorluk derecesi hangi operasyonun yapılacağına göre değişmekle birlikte, genel olarak tüm operasyonlardan sonra hastanede yarım günlük yatış yeterli olmaktadır. Önerilere eksiksiz bir şekilde uyulması halinde ameliyat sonrasındaki dönem de sıkıntısız bir şekilde atlatılmaktadır.

Vajina estetiği sonrası normal hayata dönmek ne kadar zaman alır?

Vajina estetiği ameliyatı sonrası ilk 2 günün evde geçirilmesi önemlidir, ancak bu esnada bile sürekli yatmak önerilmemektedir. Evde ufak tefek günlük işler yapılabilmektedir.2. günden sonra iş hayatına veya sosyal hayata yavaş yavaş dönülebilmekle birlikte, esas olarak 10. günden sonra hastalar günlük hayatlarına dönebilmektedir. Aktif spor, deniz, hamam, sauna ve cinsel hayat içinse 4-6 hafta beklemek gerekmektedir.

Vagen daraltma (vajinoplasti) operasyonu kimler için uygundur?

Eğer özellikle son doğumdan sonra cinsel birleşmeden aldığınız haz azalmışsa, eşinizde aynı konudan şikayetçi ise, cinsel birleşme sırasında gaz çıkışına benzer bir ses çıkıyor ve bu durumdan çok utanıyorsanız, hatta gaz çıkışı sesi siz oturur kalkarken, spor yaparken oluyorsa bu ameliyata ihtiyacınız var demektir.Ayrıca doktorunuz sizi muayayene ettiğinde vajina girişini çok geniş ve düzensiz bulmuşsam, vajina genişliğinizi de fazla olarak değerlendirirsem, bacaklarınızı dizden kırarak yanlara açtığınızda vajina arka duvarını görebiliyorsam ameliyat için uygunsunuz demektir.

Vagen daraltma (vajinoplasti) operasyonu nasıl yapılır?

Ameliyatı genel anestezi altında yapmak uygundur. Ortalama 1.5 saat sürer. Ameliyat sırasında vajen iç örtüsünü  daraltırken aynı zamanda gevşemiş olan vajina duvarı kaslarını da sıkılaştırırız. Asıl daraltıcı etkiyi yapanda bu kasların sıkılaştırılmasıdır.

Vagen daraltma (vajinoplasti) operasyonu sonrası ağrı olur mu?

Kesinlikle hayır. Hafif bir sızlama ve operasyon sonrası vagene yerleştirilen tampon nedeni ile dolgunluk hissi olabilir. Tamponu çıkardıktan sonra büyük oranda rahatlayacaksınız. Dikişleriniz kendisi eriyecek. Cinsel ilişkiye 3-4 hafta ara vermenizi istiyorum.

Genital Bölge estetik işlemleri sonucunda hasta memnuniyet durumu nedir?

Genital estetik ameliyatları kadınların daha mutlu ve keyifli bir cinsel ilişki yaşamalarını amaçlar. Doğumdan sonra deforme olan genital bölge, estetik ameliyatlar ile düzeltilebilir ve daha sıkı bir forma kavuşturulabilir. Genital estetikler sonrası kadınlar kendilerini daha iyi hissediyor ve özgüveni artıyor. Genital estetikte uygulanan işlemler kolay ve yüz güldürücüdür. Hastaların işlem sonrası kısa sürede iş ve sosyal hayatına dönmesi de kadınların konuyla yaklaşımını ve konuşulmasını tabu olmaktan çıkarmış durumdadır. Hasta-doktor arasındaki güvene dayalı olması iletişim sayesinde işlemler sonrası alınan yüz güldürücü sonuçlar da memnuniyet vericidir. İlerlemiş ve hızlı tıbbi teknikler sayesinde artık hastalar kolaylıkla istediği sonuca ulaşabilmektedir.

Genital bölgemde herhangi bir deformite beni rahatsız ediyor, ne yapmalıyım?

Genital bölgenizde herhangi bir deformiteden rahatsızlık duyuyorsanız, genital estetiği konusunda en sağlıklı ve doğru bilgiyi estetik plastik cerrahi uzmanı Opr.Dr. Muhammet Erkan’la yüz yüze görüşerek almalısınız

Doktor Muhammet Erkan sizi dinleyecek, beklentilerinizi öğrenecek, muayane ederek yapılması gerekenler konusunda size bilgi vereceklerdir.. Doktorunuz size özel bir değerlendirme ve planlama yapacaktır. Ameliyatın bütün ayrıntılarını size anlatacaktır. Estetik ameliyatların başarısı büyük oranda ameliyat öncesi yapılacak kişiye özel muayene, değerlendirme, planlama ve bilgilendirmeye bağlı olmaktadır.

Bunun için yapmanız gereken; aşağıdaki iletişim formunu doldurarak veya telefon numaralarımızdan bize ulaşarak asistanlarımızdan bilgi ve randevu almanızdır.

Instagram

Messenger

Whatsapp

Hemen Ara