Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Meme Küçültme Ameliyatı nedir?

Göğüs hacmi büyük olan kişilerde, meme küçültme operasonuyla meme volümü azaltılırken meme yeniden şekillendirilmesi operasyonudur.

Göğüsler neden büyür?

Büyük göğüslü olmak genetik bir problemdir. Bazen çok çok büyük olduğunda 18 yaşından önce bile çok rahatsız eder genç kızları. Spor aktivitelerini kısıtlıyor, giyinme özgürlüğünü kısıtlıyor. Sütyen bulmakta bile sıkıntı yaşarlar. Yaş ilerledikçe de yaptığı ağırlık nedeniyle vücutta bir takım deformitelere neden oluyor. Kilolu bir bayandaki göğüs büyüklüğü iriymiş gibi bir görüntüye neden olurken, bu bayan  kilo verse bu defa göğüste bu sefer birde sarkmış görüntü oluşacaktır. Kilo verdiğimizde memenin dokusu küçülmez, içindeki yağ dokusundan kilo verilmiş olunur. Bizim meme  küçültmedeki amacımız, kişinin omuzuna, göğüs kafesine, boyuna uygun boyutta küçültmektir..

Neden Göğüs Küçültme ameliyatı yapılır?

Göğsü büyük olan kadınlar gerçekten çok büyük sıkıntılar çekmektedir. Büyük ve sarkan göğüsler sadece kozmetik ve estetik bir problem değil, aynı zamanda ağırlıkları nedeniyle adınlarda sırt ve boyun ağrılarına neden olan bir durumdur. Ayrıca büyük boyutlu memeler hareket kabiliyetini kısıtlar, alt kısımlarda oluşan pişik ve yaralar hijyeni bozar öte yandan görsel rahatsızlığın getirdiği sorunlar özgüven azalmasına sebep olur. Meme küçültme tüm bu nedenlerden dolayı hayat kalitesini artırıcı bir ameliyattır.  Estetik meme küçültme ameliyatı, aslında sadece estetik kaygıyla düşünülebilecek bir ameliyat değildir.

Meme Küçültme ameliyatı öncesi neler yapılır?

Meme küçültme amelliyatları da bir çok estetik operasyonda olduğu gibi hastanın beklentileri, genel sağlık durumu, yaşı ve memenin şekli gibi durumlar göz önüne alınarak değerlendirilmelidir. Hasta ile yapılacak görüşmeler sonucunda hangi tekniğin kullanılacağına, ameliyat ve ameliyat sonrası süreç hakkında karar verilir. Meme Küçültme öncesinde ayrıntılı muayene ve ölçümler yapılır. Meme dokusu mammografi veya USG ile görüntülenir. Ameliyat için risk oluşturulacak durumlar olup olmadığı araştırılır. BMI yüksek olan morbid obez hastalarda öncesinde diyet yapılması önerilir. İdeal kiloya ulaştıktan sonra meme küçültme yapılması önerilir. Anestezi açısından gerekli kan testleri yapılır. Ameliyat öncesinde ve sonrasında en az 2 hafta sigara içilmemelidir. Kan sulandırıcı ilaçlar  bir hafta önce bırakılmalıdır. Meme küçültme öncesinde oluşacak meme boyutu, beklentileriniz, riskler konusunda doktorunuzla ayrıntılı bir şekilde konuşmanız önemlidir.

Meme Küçültme  İşlemi Nasıl Uygulanır?

Meme Küçültme işlemi genel anestezi altında uygulanan yaklaşık 2.5- 3 saat süren bir ameliyattır. Ameliyat bitiminde kesi alanlarına pansuman yapılarak, her iki memeye biriken kanların akışını sağlayan diren konularak ve özel sutyen giydirilerek son verilir. Genel olarak hastanede 1 gün yatış yeterlidir.

Meme Küçültme Sonrası Neler Yaşanır?

Meme Estetiği sonrasında ilk birkaç gün içinde şişlik, morluk, ağrı oluşabilir.Ağrı kesiciler ile ağrı kontrol altına alınabilir. Destekleyici sutyen giymek iyileşmeyi hızlandırabilir. Şişlik ve morluk bir iki hafta devam edebilir. Meme Küçültme işlemi sonrasında birkaç gün içinde ağır aktivitelerden kaçınmak şartıyla kişi günlük hayatına dönebilir. Ortalama 1.5 ay sonra spor v.b. aktivitelere dönüş yapılabilir. Meme Küçültme sonrasında ilk hafta ve ikinci hafta kontroller yapılarak pansuman uygulanır. Meme tam olarak şeklini 3-6 ayda almaktadır.

Meme küçültme ameliyatlarının en önemli dezavantajı nedir?

Meme küçültme ameliyatlarının en önemli dezavantajı,ameliyat sonrası kalıcı ve göze çarpan izlerin kalmasıdır.Memenin büyüklüğü ve kullanılan cerrahi teknik izin miktarını etkilemektedir. Bu izler ilk aylarda daha belirgin ve kırmızımsı renkte olmakla birlikte aylar içinde yumuşayacak renkleri beyazlaşarak ve daha az görünür hale gelmektedir..Ancak hastaların bu izleri ömür boyu taşıyacağını bilmesi gerekir.

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

​Meme küçültme operasyonundan sonra kanama, Enfeksiyon, Yara açılması gibi erken dönem riskler düşük oranda da olsa bu ameliyatta görülebilir. Meme ucunda hissizlik geçici olarak ortaya çıkabilir. Çok nadiren kalıcı olabilir. Ameliyat sonrası boyut ve şekil farkı kişinin belirgin bir göğüs asimetrisi yoksa genel olarak ortaya çıkmaz. Kesi alanlarında ilk başta daha belirgin olan zamanla cilt rengini alan izlerin olması normaldir. Nadiren yara iyileşmesi bozukluğu olan kişilerde çok belirgin keloid denilen  izler kalabilir.

Meme Küçültme Sonrası Nasıl Bir Sonuç Oluşur?

​Meme Küçültme ameliyatı sonrasında daha küçük, dik ve vücudunuzla uyumlu meme boyutlarına kavuşabilirsiniz. Ancak yapısal bazı sorunlar ve asimetriler devam edebilir. Meme küçültme oldukça büyük bir yükten kurtulmuş olursunuz. Aşırı kilo alıp verme ve gebelik durumlarında meme boyutunda değişimler olabilir. Ameliyat öncesi boyutlara ulaşması beklenmez.

Instagram

Messenger

Whatsapp

Hemen Ara