Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jinekomasti nedir ?

Jinekomasti, erkeklerde kadın tipinde anormal meme dokusunun büyümesi  şeklinde görülen bir hastalıktır.Büyüme çağındaki erkeklerde hormonların etkisiyle göğüs bölgesinde dolgunluk, büyüme ve hassasiyet olması doğal bir durumdur ve çoğunlukla bir yıl içerisinde kendiliğinden düzelmektedir. Bazı gençlerde ise büyüyen memeler çeşitli nedenlerle kalıcı hale gelirse “Jinekomasti”olarak isimlendirilir.

Neden Jinokomasti Estetiği operasyonu gereklidir?

Erkeklerde çoğunlukla hormonal nedenlerle ve çok nadiren ise tümöral nedenler ve bazı ilaçların etkisi ile meme dokusunda büyüme ve yağlanma görülebilir. Bazı durumlarda ise erkek memesinde tamamen yapısal olarak, belirli bir neden olmadan büyüme gözlenir. Bu belirtiler sonucunda erkek memesi, kadın memesine benzer bir görünüm alır. Meme görünümündeki bu değişiklik, atletik yapıdaki genç bir erkeğin, özellikle delikanlılık dönemindeki bir gencin psikolojisini ve özgüvenini negatif etkilemektedir.

Jinekomasti Neden Oluşur?

Hormonal dengesizlikler ya da bazı ilaçlar bu hastalığın oluşmasına sebep olabilmektedir. Fakat jinekomasti, en sık altta herhangi bir hastalık olmadan yapısal ve genetik nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Bilinmesi gerekir ki bu durum günümüzde hormonlu gıdalar ve çevresel faktörler nedeniyle gençlerde çok sık karşılaştığımız bir durumdur ve sanılanın aksine kişinin kilolu olması, düzensiz beslenmesi veya spor yapmaması gibi faktörler sebebiyle ortaya çıkmaz.Meme dokusundaki büyümenin ilaçla tedavisi yoktur, bu durumun çözümü oldukça basit bir ameliyat olan jinekomasti estetik operasyonudur.

Jinekomasti Tipleri Nelerdir?

Jinekomasti glandüler, lipomatöz veya karışık tipte ortaya çıkabilir. Glandüler tipte meme dokusunun artışı ön planda iken, lipomatöz tipte yağ dokusunun artışı baskındır. Karışık tipte her iki doku birlikte büyümüş olmaktadır.

Jinekomasti Tedavisi Nedir?

Erkek memesi büyümesinin tedavisi ergenlik dönemi dışında ve herhangi bir hastalığa bağlı olarak gelişmemişse mutlaka cerrahi düzeltmedir.  Jinokomastinin cerrahi tedavisinde, cerrahi eksizyon ve liposuction olmak üzere  iki yöntem kullanıyoruz. Hangi yöntemin kullanılacağına cerrah karar vermektedir.

Jinekomasti cerrahi tedavisinde amaç nedir?

Ameliyata memelere anormal bir görünüm veren fazla dokuların( meme ve yağ dokusu) alınarak bölgenin  boşaltılması amaçlanır.

Jinekomasti ameliyatı öncesi neler yapılır?

Jinekomasti öncesi kişinin şikayetleri, beklentileri detaylandırılır ve  genel tıbbi öyküsü alınır. Kullandığı ilaçlar ve sigara içimi sorgulanır. Muayenede jinekomastinin boyutu ve vasfı kontrol edilir. Başlangış seviyesi grade 1 olarak ,ileri seviye jinekomasti grade 3 olarak derecelendirilir.  Jinekomastinin tipi hakkında ön bilgi edinmek için usg / Mr gibi tetkiklere ihtiyaç duyulabilir. Ameliyata karar verilen durumlarda anestezi için ek tetkikler yapılır.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Jinekomasti düzeltilmesinde grade 1 ve grade 2 hastalarda liposuctıon genellikle yeterli olmaktadır. Nadiren liposuctıon işleminin yeterli olmadığı grade 2 vakalarda özellikle glandüler doku artımının fazla olduğu kişilerde, ve deri fazlalığı bulunan grade 3 jinekomastilerde açık cerrahi de yapılmalıdır. Liposuction meme çevresindeki yağ dokuların özel cihazlarla dışarı alınma işlemidir. Açık cerrahide ise meme başı çevresinden yapılan kesi ile meme dokusu kesilerek çıkarılır. Liposuction işleminde günümüzde LAZER,VAZER gibi teknolojik cihazlar popüler olmaya başlamıştır. Diffüz bir enerji verererek daha homojen yağ emmeye olanak veren bu sistemlerde ağrı,kanama daha az olmakta ve iyileşme hızlanmaktadır.  Jinekomasti düzeltilmesi 1- 1.5 saat süren bir ameliyattır. Genellikle genel anestezi altında uygulanır, lokal anestezi altında da uygulanabilir.

Erkeklerde meme küçültme (jinekomasti) ameliyatı sonrasında iz kalır mı?

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı çoğu zaman liposuction yöntemiyle ince kanüllerle girilerek yapıldığı için sonrasında belirgin bir iz kalmaz. Ameliyat yapılan durumlarda ise meme başında koyu alanın kenasrında yarım ay şeklinde küçük bir iz kalabilmektedir.

Jinekomasti Sonrası Neler Yaşanır?

Jinekomasti ameliyatı  sonrasında aynı gün eve dönülebilir. Ödemi azaltmak için özel bir korse giyilir. Ertesi gün normal yaşama dönüş yapılablir. Ancak ilk günlerde ağrı kesici ile kontrol altına alıanabilen hafif ağrılar olması doğaldır. Meme çevresinde şişlik ve morluk oluşabilir. Korse ortalama 3 hafta kullanılabilir, kişinin durumuna göre bu süre uzatılabilir. İşlem sonrası 6 hafta sportif aktiviterlerden uzak durulması, sauna ,buhar banyosu gibi ödemi artırabilecek ortamlarda bulunulmaması önerilir . Tam olarak iyileşme 6 haftanın sonunda ortaya çıkar.

Jinekomasti düzeltilmesi sonrası tekrar oluşma riski var mı?

Jinekomasti ameliyatı sonrasında aşırı kilo alımı olmazsa tekrar ortaya çıkma görülmez. Ancak ilaç kullanımları, aşırı alkol tüketimi gibi alışkanlıklar mevcutsa veya bazı sistemik hastalıklar ortaya çıkarsa jinekomasti tekrar edebilir. Yine yaşlılıkta ve aşırı kilo alımı jinekomastinin tekrarlama riskini artırır.

Jinekomasti cerrahi tedavisi kaç yaşından itibaren yapılabilir?

Jinokomasti ameliyatlarını 17 yaşından itibaren yapılabilmektedir.

Jinekomasti cerrahi tedavisinde hangi tür anestezi kullanılır?

Jinekomasti ameliyatı sedasyon anestezisi veya genel anestezi altında hastane koşullarında yapılmalıdır.

Jinekomasti cerrahi tedavisinde hastanede kalış süresi ne kadardır?

Jinekomasti ameliyatı sonrası hastalar aynı gün eve gönderilebilir. Bazen de özellikle genel anestezi altında ameliyat yapılan durumlarda hastalar hastanede bir gece misafir edilirler.

Jinekomasti cerrahi tedavisinden sonra normal hayata ne zaman dönülür?

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı sonrasında aynı gün eve dönülür. Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. İlk 1-2 gün ağır spor yapma sonrasında görülene benzer bir ağrı, hafif bir şişlik ve morarma beklenebilir. Bu belirtiler kısa süre sonra yok olur.

Jinekomasti Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Kanama, Enfeksiyon, hassasiyet gibi erken dönem riskler düşük oranda da olsa bu ameliyatta görülebilir. Liposuctıon sonrası meme çevresinde düzensizlikler ortaya çıkabilir genel olarak bu durum masajla düzelir.

Ameliyatın sonucu nasıl olmaktadır?

Jinekomasti ameliyatı sonuçları itibarıyla hasta memnuniyeti yüksek olan ameliyatlardır. Çok basit bir operasyon ile eski maskülen görünüşünüze yeniden sahip olabilmektesiniz.Erkeklerde meme küçültme ameliyatının en önemli avantajı çok kısa sürede uygulanabilen basit bir ameliyatla, hastayı çok rahatsız eden bir durumu kolayca çözebilmektir. Jinekomasti sonrasında hasta kısa süre sonra, artmış bir özgüvenle sosyal hayatına geri döner.

Jinekomasti şikayeti durumunda süreç nasıl işlemektedir?

Memelerinizle alakalı herhangi bir deformiteden rahatsızlık duyuyorsanız, erkek  meme estetiği konusunda en sağlıklı ve doğru bilgiyi estetik plastik cerrahi uzmanı Opr.Dr. Muhammet Erkan’la yüz yüze görüşerek almalısınız.

Doktor Muhammet Erkan sizi dinleyecek, beklentilerinizi öğrenecek, muayane ederek yapılması gerekenler konusunda size bilgi vereceklerdir.. Doktorunuz size özel bir değerlendirme ve planlama yapacaktır. Ameliyatın bütün ayrıntılarını size anlatacaktır. Cerrrahi operasyon mu liposuction işlemi mi yapacağına karar verecek ve bunu size anlatacaktır. Estetik ameliyatların başarısı büyük oranda ameliyat öncesi yapılacak kişiye özel muayene, değerlendirme, planlama ve bilgilendirmeye bağlı olmaktadır.

Bunun için yapmanız gereken; aşağıdaki iletişim formunu doldurarak veya telefon numaralarımızdan bize ulaşarak asistanlarımızdan bilgi ve randevu almanızdır.

Instagram

Messenger

Whatsapp

Hemen Ara