Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kulak Estetiği Nedir?

 

Kepçe Kulak Estetiği ÖncesiKepçe Kulak Estetiği Sonrası
Kulak estetiği denilince akla halk arasında olarak bilinen kepçe kulak deformitesi gelir. Kulak kepçesinin normalden büyük olması, kulağın saçlı deri ile yaptığı açının fazla olması, kulak kıvrımlarında gelişme bozukluğu, kulak arkasındaki kıkırdağın büyük olması gibi  sorunlar kulak şeklinde bozukluklara yol açar. Kulak şeklindeki bozukluk özellikle erken çocukluk çağında psikososyal gelişimi olumsuz etkileyebilir. Kulak estetiği ile bu sorunlar ortadan kaldırılarak kişinin özgüveninde toparlanma sağlanabilir.

Kepçe Kulak nedir?

Genellikle kepçe kulak “büyük kulak şeklinde algılanır. Bu doğru değildir. Çünkü  kepçe kulakları olan bir insan ile normal kulakları olan bir insanın kulak büyüklüğü arasında fark yoktur.  Sorun sadece kulak kıkırdaklarının şekli ile ilgilidir.  Kepçe kulak deformitesi, kulak kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olması şeklinde bir bozukluktur.  Kepçe kulak bozukluğunda kulak kepçesi kıkırdağının fazla geliştiğini ve kulak kepçesindeki Y şeklindeki kıvrımın düzleşerek silindiği görülür.. Bu kişilerde kulak kepçesi ile kafa arasında 30 derecenin altında olması gereken açı da 40 derecenin üzerine çıkıyor.

Neden Kulak estetiği?

Kepçe kulak bozukluğu özellikle çocuklarda okul öncesi ve daha ileri okul dönemlerinde arkadaşlarının dikkatlerini üzerine çekmesi ve alay konusu olması nedeniyle ciddi psikolojik sorunlara ve beden algısında bozulmalara yol açabilmektedir. Sırf bu nedenle okuluna gitmeyen, gitmek istemeyen ve başarısı olumsuz etkilenen kişiler olmaktadır.Kepçe kulak bozukluğu estetik kaygılar dışında başka bir hastalığa yol açmamaktadır. Yapılacak düzeltme tamamen isteğe bağlı estetik bir operasyondur.

Kepçe Kulak estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Kulak estetiği çocuk hastalarda hastanede  genel anestezi altında, erişkin kişilerde ise ofis şartlarında lokal anestezi altında rahatlıkla yapılabilmektedir.Kulak estetiği, kulak arkasından yapılan kesi ile kulak kıkırdaklarına ulaşılması ve onların kalıcı dikişlerle şekillendirilmesi şeklinde uygulanır. Kulak kıkırdaklarında anormal büyüme varsa zayıflatma veya çıkarma işlemi yapılabilir. Kulak kıvrımları oluşmamış kişilerde kıvrımlar yeniden oluşturulur. Ameliyatla yapılan işlem kalıcı bir işlemdir. Verilen şekil ömür boyu kalıcı olması beklenir. Ameliyat ortalama bir saat kadar sürer. Ameliyattan sonra kulakların üzerine bir pansuman yapılır. Genel anestezi kullanılırsa bir gece hastanede yatış gerekmektedir. Lokal anestezi altında uygulanan işlemlerde genel olarak hastanede yatış gerekmez.  Hasta aynı gün evine gönderilir.

Kulak Estetiği Sonrası Neler Yaşanır?

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilen hafif ağrılar olabilir. İki gün sonra pansuman açılır ve kontrol yapılır. İlk 2 hafta tüm gün, sonraki 2 hafta geceleri saç bandı takılması önerilir.

Kepçe kulak ameliyatını ne zaman yapmak gerekir?

En ideal yaşın kulak kepçesi gelişiminin, erişkin ölçüsünün neredeyse yüzde 60’ına ulaştığı 13-14 yaş civarında olduğunu düşünüyorum. Fakat Kulak kepçesindeki şekil bozukluğunun çocuklar arasında alay konusu olması nedeniyle operasyon daha erken yaşlarda özellikle okul öncesi dönemde de yapılabilir…

Kepçe kulak ameliyatından sonra görünür cerrahi iz kalır mı?

Ameliyat kulak arkasından yapıldığı için dıştan herhangi bir ameliyat izi görünmez.

Kepçe kulak ameliyatı ağrılı bir işlem midir?

Kepçe kulak estetiği belki de plastik cerrahinin en basit ameliyatlarından birisidir. Lokal anestezi ile yapılan ameliyatlarda sadece lokal anestezi yapılırken bir miktar iğneye bağlı ağrı hissedilmektedir, 1-2 dakika içinde bu ağrı da geçmektedir. Ameliyat sonrası basit ağrı kesicilerle kontrol altına alınan ağrılar olabilmektedir. Toplamda kulak estetiği minimal ağrılı bir işlemdir denilebilir.

Kulak estetiğinde ameliyat sonrası süreçte neler olmaktadır?

Ameliyat sonrası kulakların üzerine gelecek şekilde baskılı pansuman uygulanmaktadır. İlk pansuman 3 gün sonra yapılmaktadır. Birkaç gün hastalara tenisçi bandı kazandırılmaktadır. 4-5 gün kulakta hafif bir şişlik ve kızarıklık olabilir, bu süre sonunda hasta tamamen normale dönebilmektedir.

Kulak Estetiğinin Riskleri Nelerdir?

Kulak estetiği ameliyatında her ameliyatta olabilen kanama, enfeksiyon, yara açılması gibi riskler olabilse de çok nadir ortaya çıkar. Kulak estetiğinde geç dönemde kıkırdakta düzensizlik, dikiş reaksiyonu, şekil bozukluğu, asimetri, yeniden açılma gibi riskler mevcuttur. Ancak dikkatli cerrahi teknikle bu riskler en aza indirilmeye çalışılır. Yine her kişinin kıkırdağının farklı yapıda olduğu unutulmamalıdır.

Kulak estetiği ameliyatlarını sonucu nasıl olmaktadır?

Kulak estetiği ameliyatı sonucunda normal ve dikkat çekmeyen doğal görünümlü kulak kepçesi elde edilmektedir..Kulak estetik ameliyatları gerek iz kalmaması, gerekse lokal anestezi ile yapılıp kısa sürede iyileşmesi ve gerekse kalıcı olması nedeniyle yüz güldürücü estetik ameliyatlardan birisidir. Kulak estetiği hasta memnuniyeti yüksek estetik ameliyattır.

Instagram

Messenger

Whatsapp

Hemen Ara