Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Saç Ekimi Nedir?

Saç Ekimi ÖncesiSaç Ekimi Sonrası

Saç ekimi, başın arka kısmında iki kulak arası bölgeden kılların özel yöntemlerle alınıp saçsız alana nakledilmesi işlemidir. Saçsızlığın ya da kelliğin bugün en kesin çözümü saç ekimidir. Piyasada birçok ilaç, şampuan gibi ürünler pazarlanmaktadır. Bunların bir kısmı saçı destekleme bakımından yararlı olmaktadır. Fakat unutmamalıyız ki saç kökü olmayan bir alanda saç çıkması mümkün değildir.

Neden Saç ekimi?

Saç estetiği ameliyatıyla birlikte bireyler daha sosyal ve özgüven sahibi olabilmekte ve saç ekimi ile daha estetik bir görünüm elde edilmektedir. Saçlarımız önemli estetik dokularımızdan birisidir. Her erkek ve kadın güzel sağlıklı saçlara sahip olmak ister. Saç ekimine uygun olan kişiler başının arka ve yan taraflarında sağlıklı saçları bulunan kişilerdir.

Saç ekimi kimlere uygulanabilir?

Genellikle yaş ve cinsiyet saç ekim teknikleri için sınırlayıcı faktörler değildir. Erkeklerde saç ekimi işlemi ile Kadınlarda saç ekimi işlemleri neredeyse aynı prosedürlere sahiptir.

20’li yaşlarda 60 yaş ve üstüne kadar bireylere genel sağlık durumu elverişli olduğu durumlarda başarılı şekilde saç nakli uygulanabilir. Kellik yaşayan ya da saç yoğunluğunu artırmak isteyenler kişiler için saç ekim teknikleri başarıyla uygulanabilir.

Saç ekimi için ideal adayın kafasının yanında ve arkasında sağlıklı saç kökleri vardır. Bu bölgeler ekim yapılacak saç köklerinin alındığı alanlardır. Uzmanlarımız konsültasyonda sizi saç ekim teknikleri hakkında bilgilendirmektedir.

Neden saç kaybı olur?

Sağlıklı saç derisine sahip yetişkinlerde yaklaşık 100 bin adet saç teli bulunur. Günde yaklaşık 100-150 adet saç teli dökülmesi normal kabul edilir ve genellikle dökülen saçların yerine yenileri çıkar.Kellik saç foliküllerinin incelmesiyle, dökülen saçların yerine yenisinin çıkmaması sebebiyle yaşanır. Erkeklerde ve Kadınlarda Saç dökülmesi genellikle genetik faktörlere dayanır.Bununla birlikte hormonal problemler, aşırı stres, dengesiz beslenme de saç dökülmesine neden olur.

Genetik yatkınlık, hormon ve besin faktörü, sistemik hastalıklar, kimyasal maddelere maruz kalınması, kıl gelişimi bozukluğu, stres başlıca sebeplerdir. Deri hastalıkları ve ilaç yan etkileri de hem erkek hem de kadınlarda kellik sebebi olabilir.

Saç ekimi için hangi yöntemler kullanılıyor?

Günümüzde saç ekiminde kullanılan tek bir yöntem vardır; FUE (Foliküler ünite ekstraksiyonu) yöntemi.  FUE tekniği; nakledilecek saç kökleri tek tek mikromotor olarak adlandırılan özel bir aletle alınarak kel alana ekilmesi işlemidir.FUE tekniğinin avantajı daha fazla saç kökü elde edilebilmesi ve saç alımı yapılan bölgede iz kalmamasıdır.

Saç ekiminde FUE tekniği nedir?

Eskiden kullanılan GREFT alma, diğer bir adıyla da FUT tekniği çok fazla yara izi bıraktığı için artık kullanılmamaktadır. Günümüzde gelişen teknolojiyle çok daha ince ve daha hassas çalışılabilmektedir. Bu sayede de elde edilen sonuçlar, çok daha doğala yakın ve verimli olabilmekte. Günümüzde kullanılan en etkili yöntem FUE tekniğidir. FUE’nin açılımı, arka taraftan sağlıklı olan saç köklerinden tane tane saçları alıp, ön tarafta daha önce yaptığımız planlamaya uygun olarak yerleştirmektir. Buna ek olarak kök hücre terapileriyle beraber zenginleştirilmiş saç nakli, eskisine göre çok daha hızlı ve çok daha gür saçlar elde etmemizi sağlayabilmektedir.

Saç ekiminde greft nedir?

Greft, saç ekiminde başın arkasından alınan ve saç dökülmesi olan alana ekilen temel yapılardır. Greft içinde saç kökleri bir miktar doku bulunur. Greftler tekli, ikili, üçlü veya dörtlü saç telinden oluşmaktadır. 3500 greft saç ekimi yapılmış bir kişiye ortalama 10000 saç teli nakledilmiş demektir.

Saç ekimi sonrası ekilen saçlar dökülür mü?

Ekilen saçlar, ekim işlemini takip eden bir kaç hafta içerisinde dökülmektedir; ancak bu normal bir durumdur. Çünkü dökülen saçlar 3-4 ay sonra tekrar çıkacaktır. Bu geçici dökülme düzeldikten sonra ekilen saç kökleri karakterlerini korur ve dökülmez. Fakat aynı bölgedeki orijinal saçlar zaman içerisinde dökülmeye devam edebilir ve saç yoğunluğunun azalmasında bağlı olarak gelecekte yeni bir saç ekimi planlanabilir. Cerrahi sonrası saç kaybı ilerleyici olarak devam edebilir. Özellikle de yeni saç çizgisi bölgesinde doğal olmayan bir görünüm meydana gelirse ileri dönemde yine artı bir cerrahi girişim gerekebilir.

Saç ekimi ameliyatının bilinçsiz yapılmasının ne tür riskleri vardır?

Bu bir ameliyattır. Ameliyatın bütün şartları yerine getirilmelidir. Steril bir ortamda ameliyathane şartlarında saç ekimi ameliyatı gerçekleştirilmelidir. Kanla bulaşan Hepatit B, Hepatit C, HIV gibi hastalıklar yönünden önlem alınmalıdır.

Saç ekimi ameliyatında bir çok anestezik madde kullanılmaktadır.Bu ilaçların maksimum dozları vardır. Bu ilaçların ciddi yan etkileri olabilmektedir.Saç ekimi operasyonları 7-8 saat süren ameliyatlardır. Bu süre hastalarda için ciddi stres kaynağıdır. Dolayısıyla kişilerde ölüm dahil bir çok ciddi komplikasyon görülebilmektedir.

Saç ekimi ameliyatı bir cerrah yönetiminde hemşire veya anestezi teknisyenlerinden oluşan asistanlar tarafından  yapılmalıdır. Saç ekimi ameliyatı kesinlikle basite alınacak, sağlıkçı olmayan kişiler tarafından yapılacak bir işlem değildir.

Saç ekimi operasyonu yapılacak hasta mutlaka bir plastik cerrahi uzmanının güvencesinde olmalıdır. Değerlendirme, planlamayı mutlaka cerrah tarafından yapmalıdır. Saç ekimini yapacak asistanlar hemşire veya anestezi teknisyeni olmalıdır.

Saç ekimi estetik bir işlem midir, tıbbi bir işlem midir?

Saç ekimi bir ameliyattır, bir operasyondur. Hem de çok önemli bir operasyondur. Cerrahi bir işlemdir. Her şeyden önce saç ekimi bir doku nakli yöntemidir. Bir yerden bir dokuyu koparıyorsun ve başka bir yere naklediyorsun. Doku naklinin bütün kurallarına, yöntemlerine uymak zorundasınız. Yoksa naklettiğin doku yaşamaz.Saç ekimi estetik cerrahi bir ameliyattır. Burun estetiği, kulak estetiği veya göğüs estetiği ameliyatlarından farkı yoktur. Bunun için saç estetiği yaptırmayı düşünen bay veya bayan hastaların aynen diğer estetik ameliyatlarda olduğu gibi  estetik cerrahi uzmanı doktor tarafından değerlendirilmeli, ameliyatın planı yapılmalı, olası sonuç hakkında bilgilendirilmelidir.

Her saçı dökülen kişiye saç ekimi yapılabilir mi?

Saç ekimi talebiyle gelen bir hastayı teferruatlı sorgulamak ve muayene etmek gerekir. Her şeyden önce kişinin ameliyat olmaya engel bir sağlık sorununun olmaması gerekir. Kişinin saç köklerinin durumu, alınacak muhtemel kök sayısı, ekilecek alanın genişliği ve hastanın beklentileri göz önüne alınarak bir karar verilir. Eğer yapacağınız ekim hastanın beklentilerini karşılayacak kalitede olmayacaksa saç ekimi yapmamak daha faydalıdır. Bir saç kökü nakletmek de saç ekimidir, yedi bin kök etmek de yine saç ekimidir. Burada önemli olan sonuçtur. Sonuç odaklı düşünmek gerekir. Yapacağınız ameliyat hastanın sorununu ne kadar çözecektir. Hastalarla ayrıntılı konuşmak, değerlendirmek ve tartışmak gerekir. Aksi halde saç ekimi yaptırmış mutsuz insanlar ortalıkta dolaşmaya başlar. Onun için maddi kaygılarla herkese saç ekimi yapmak doğru değildir. Hastalara dürüst davranmak gerekir. Saç ekimi talebiyle gelen kişileri asla müşteri olarak değil, estetik ameliyat yaptırmak isteyen hasta olarak görmek, hasta gibi değerlendirmek, doktor olarak değerlendirmek gerekir. Yine söylüyorum. Bu iş cerrahın işidir. Cerrah, doktor hastasını hasta olarak değerlendirir.

Saç ekimi için uygun aday mıyım?

Fiziki gelişiminizi tamamladıysanız, saç ekimine engel fizyolojik hastalığınız yoksa, başınızdaki donör sahada, yeterli sayıda ve uygun yapıda saç folikülü varsa, ekim yapılacak alanda saç kökü nakledilecek uygun boşluk oluşmuş ise saç ekimi için uygun adaysınız.

Saç ekim operasyonu sadece erkek tipi saç dökülmelerde değil; çeşitli hastalıklar sonucunda oluşabilecek lokal boşluklara, yara izi, yanık izi, ameliyat dikiş izine de başarı ile yapılmaktadır.

Saç ekimi kadınlarda da başarı ile uygulanmaktadır. Özellikle kadınlarda oluşan saçsız alanın büyüklüğü göz önünde bulundurularak tıraşsız ekim de yapılmaktadır.

Kadınlarda  Saç Ekimi Yapılabilir mi?

Saç ekimi işlemi erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Ancak kadınlarda saç dökülmesinin çoğu zaman altta yatan belirgin bir sebebi olmaktadır. .

Ön saç çizgisi nasıl belirlenir?

Doğal saç ekimi için saç çizgisinin kişiye uygun olarak belirlenmesi önemlidir. Bu aşamada uzman, kişinin donör alan kapasitesini ve arzu ettiği saç çizgisini değerlendirerek operasyon planını oluşturur. Operasyon metodu ve saç çizgisi şekli hastanın da onayı alınarak saç ekimi planı oluşturulur.

Saç ekim operasyonu nasıl yapılır?

İşleme başlamadan önce saç analizi yapılıp hastanın fotoğrafları çekilir. Ayna karşısında hasta ile beraber nasıl bir saç ekimi yapılacağı, ön çizginizin nasıl ve hangi seviyede olacağı  tartışılarak karar verilir. Ekimden önce saçlar 1 numara şeklinde kısaltılır. Saç estetiği lokal anesteziyle yapılan bir ameliyattır. Yani sadece işlem yapılacak alanı çok ince iğnelerle uyuşturarak ameliyat yapılır. Kişi ameliyat süresince uyanıktır. İşlem yapılacak alan uyuşturulduktan sonra saç ekiminde özel yöntemlerle kişinin ense kısmından aldığımız saç kökü içeren dokuları, yine özel yöntemlerle kel olan kısma naklediyoruz. Dokunun alınması ve nakledilmesi sırasında zarar görmemesi çok önemlidir. Dokunun ya da kıl köklerinin uygun sürede ve sıcaklıkta bekletilmesi gerekmektedir. Saç köklerinin bozulmamasına dikkat etmek gerekir. Ameliyat süresi ekilecek saç kökü miktarına göre değişmekte olup yaklaşık 4 ile 9 saat arasında sürmektedir.

Başarılı bir saç ekimi operasyonunun temel unsurları?

Bütün estetik ameliyatlarda olduğu gibi saç estetiğinde de ameliyatın olmazsa olmazı planlamadır. Planlama kişiye özel yapılmalıdır. Herkesin saç şekli, saç kalitesi ve dökülme şekli aynı değildir. Doğal görünümlü bir sonuç elde etmenin yolu kişinin saç yapısına göre bir planlama yapmaktan geçer. Aldığın saç köklerini en güzel şekilde, uygun yönde kullanmalısın. Ön saç çizgisinin şekli, doğal bir görünüm elde etmek için çok önemlidir. Ön saç çizgisinin her hastada uygulanan standart bir şekli yoktur. Kişiye özel, kişinin beklentilerini de göz önüne alarak planlama yapmak gerekir.   Verici bölgede yeterli kök varsa, saç çizgisi doğal bir şekilde dizayn edilmiş ise, santimetre kareye yeterli miktarda saç ekilmiş ise yüzde yüz iyi sonuç alınabilir. Saç ekimi doğal görünüm sağlayabilir. Deneyimli uzman ekibin başarılı bir ekim operasyonu neticesinde yüzde yüze yakın doğallık mümkün olmaktadır.

Saç ektirmek demek, kafadaki açık bölgenin tamamen saçla kaplanması anlamına gelmez. Bazen  kişinin sahip olduğu kök miktarına göre belirli bir bölgeye nakil yapılarak da estetik bir görünüm sağlanabilir.

Saç ekimi uygulaması kimlere yapılır?

Sebebi her ne olursa olsun vücutta yeterli saç kökü olan tüm kişilere saç ekimi başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Sadece kafa derisi değil kaş, bıyık ya da sakal gibi vücutta kıl olan tüm bölgelerdeki kayıplarda da ekim yöntemi başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir.

Bir Seansta Kaç Saç Ekilebilir?

Bu, hastalarımız tarafından da bize çok sık sorulan bir soru. Tabii ki, bunu belirleyecek olan, kişinin açık olan alanının genişliğidir. Eğer az bir açıklık varsa tabii ki az bir ekim yapılacaktır, ancak açıklık geniş ise, genelde 5000 greft gibi, ki bu ortalama bir değere tekabül eder, yani 10.000 kadar saç teline denk gelir, bu miktarda bir ekim yapılır. Yani yaklaşık 10.000 saç teli, bir seansta ekilebiliyor.

Saç Ekimi Sonrası, Hastaların Nelere Dikkat Etmesi Gerekir?

Saç ekimi sonrası en önemli konu, hastalarımız açısından ekilen saçların zarar görmemesi özellikle ilk bir hafta dikkatli olmalarıdır. Yani, kıyafet giyip çıkarırken dikkatli olmaları, duş alırken dikkatli olmaları, arabaya inip binerken dikkat etmeleri gibi noktalar var. Saç ekimi ince ve hassas bir ameliyat olduğu için özen gösteriyor. Bir travma ya da saçı yıkarken saçın sürtünmesi, yerleştirdiğimiz greftlerin yerinden çıkmasına sebep olabilir. Saç ekiminden sonraki en önemli konu bu. Diğer konular, losyon uygulamaları, verilen ilaçlar vs, aslen yan tedavileri oluşturuyor. Esas önemli olan yaklaşık ilk 7 gün dikkat etmeleri, çünkü açık olan binlerce yuvayı greft dediğimiz küçük saç kökleri konuluyor ve onlar orada bir dikiş materyali vb olmadan duruyorlar. O nedenle hastalarımızdan biraz dikkatli olmaları, ekim yapılmış alanı korumalarını rica ediyoruz.

Seyrek Saçlara, Saç Ekimi Yapılabilir mi?

Seyrekliği belirli bir düzeyin üzerinde olan kişiler, bu işlemden memnun kalırlar. Fakat bazen bu konu, kişiler tarafından çok iyi anlaşılmayınca, çok yoğun saçlı kişiler bile, saç ektirmek arzusuyla geliyorlar. Tabii ki onlarda çok uygun olmuyor. Biz bir değerlendirme yapıyoruz ve belirgin bir seyreklik varsa işlemi uyguluyoruz. Zaten bayanlarda ekim uyguladığımız kişiler daha çok seyreklik nedeniyle gelirler. Belirli bir seviyenin altına düşmüşse, donör alan dediğimiz arkadaki verici alanın durumu da iyiyse, tabii ki yapıyoruz ve memnun da kalıyorlar.

Traşsız Saç Ekimi Yapılabilir mi?

Evet traşsız saç ekimi yapıyoruz. Ancak sınırlı sayıda greft ( 1500- 2000) alınabiliyor. Çok az kök ihtiyacı olan hastalar için traşsız ekim mümkündür.

Saç ekimi için belirli bir yaş sınırlaması var mıdır?

İşlem için yaştan çok dökülmenin şekli belirleyicidir. Çıplak gözle bakıldığında deri görünür hale geldiyse o bölgedeki saç yoğunluğu normal yoğunluğun yüzde 50’sinin altına düşmüş demektir ve saç ekimi yapılabilir

Saç ekimi ne kadar sürer?

Saç ekimi 5 ila 8 saat kadar sürer. İşlem sonrası eğer kişi iş ve sosyal çevresinde bu işlemin bilinmesini istemiyorsa yaklaşık 10 günlük bir zamana ihtiyaç vardır. Eğer bu tür bir endişesi yoksa 3 gün içinde günlük hayatına dönebilir.

Hasta ne kadar zamanda yeni saçlarına kavuşur?

Operasyon sonrasında ekim alanında kabuklanmalar görülür. Bir hafta süre ile günde bir kez başını yıkayarak 7-10 gün içinde kabuklar tamamen dökülür ve ekim alanı iyileşir. 1. Ayında ekilen saç kılları çoğunlukla dökülür. Tekrar çıkmaya başlaması 3 ay sürer. Bu zaman diliminde kişi ekim öncesi görünümündedir. Değişim en çok 5 ve 6’ncı aylarda görülür. İlk 6 ayda ekilen saçların %50 ila 60 ı çıkar. Tamamının çıkması 1 yıldır.

Ekilen saçlar dökülür mü?

Nakledilen saç kökleri dökülmeye kodlanmış alandan alındığı için ekildiği alanda da aynı özelliği devam ettirmektedir. Yani ekilen saçlarınız herhangi bir hastalık veya kaza yaşanmadığı sürece ömür boyu sizinle kalacaktır.

Saç ekimi hangi koşullarda kimler tarafından yapılmalıdır?

Saç ekimi cerrahi bir operasyon olup; steril koşullarında, saç ekiminde deneyimli uzman doktor ve profesyonel ekip tarafından yapılmalıdır.

Saç ekiminin hasta sağlığı açısından herhangi bir dezavantajı var mıdır?

Kişinin herhangi bir sağlık sorunu yok ise, operasyon hastanede ve profesyoneller tarafından yapılıyor ise; lokal anestezi ile yapılan son derece risksiz bir işlemdir. Hasta doktorunun tavsiyelerine uyar ise;  İşlem sonrası dönemde de sağlığı etkileyecek hiçbir yan etki yoktur.

Saç ekimi birden fazla uygulanabilecek bir işlem midir?

Saç ekimi, ekim yapılan alanın büyüklüğüne, donör alanın verimliliğine ve hastanın saç dökülmesinin devam edip etmemesine göre birden çok seans gerektirebilir.

Yeni saçların görüntüsü kontrol edilebilir bir durum mu?

Ekimin sonucu tamamen tekniğe bağlıdır. Ekim esnasında kullanılan greftlerin büyüklüğü ve yönleri sonucu belirler. Greftler, saçın doğal çıkış şekline uygun büyüklükte ve yönlerde yerleştirildiğinde ekim son derece doğal  sonuç verir.

Saç ekiminde uygulanan yeni teknikler nelerdir?

Günümüzde saç ekiminde kullanılan en güvenilir yöntem “Folicular Unite Extraction” yani FUE yöntemidir. Dökülmemeye kodlanmış non androjenik olarak adlandırılan saç köklerinin yoğun olduğu ense ve kulak üstü bölgesinden kesme ve dikiş izi olmadan foliküler ünitelerin kişiye özel mikrocerrahi aletlerle tek tek çıkarıldığı ve saçsız alanlara aynı gün nakledildiği yöntemdir.

Saç dökülmesi tedavi edilebilir mi?

Saç dökülmesinin nedeni tam tespit  edildikten sonra tedavi edilebilir. Doktorun belirleyeceği tedavi protokolüne göre saç dökülmesi engellenir ve mevcut saçların hacmi artırılabilir.

Ekilen saçlara boya vb. gibi her türlü kuaförlük hizmeti uygulanır mı?

Operasyon sonrası doktorun belirleyeceği süre sonrası boya, fön, kesim, ustura vb. her türlü kuaförlük hizmeti alınabilir.

Farklı kişilerden saç nakli yapılabilir mi?

Bu bir doku nakli olduğundan başka bir kişiden saç nakli yapılamaz.

Saç ekim işleminde iz kalır mı?

Hayır, saç ekimi işlemi sonrasında herhangi bir iz kalmamaktadır.

Ön saç çizgisi nasıl belirlenir?

Saç çizgisi kişiye özel anatomik bir hattır. Alın dokusunun bitip saç dokusunun başladığı alandan doğal saç sınırına göre belirlenir. Saç ekiminden doğal görünümlü bir sonuç elde etmenin vazgeçilmez unsuru ön saç çizgisinin planlanmasıdır. Hastanın istek ve beklentisi göz önüne alınarak uygun bir ön saç çizgisi konumlandırılır.

Saç kökü klonlama var mıdır?

Saç kökü klonlama ile ilgili özellikle Amerika ve Avrupa’da laboratuvar çalışmaları yıllardır devam etmektedir. Fakat başarılı sonuçlar henüz elde edilememiştir.

Saç tedavisinde hangi yöntemler mevcuttur ?

Saç tedavisinde doktorun belirleyeceği pek çok yöntem mevcuttur. İlaç tedavisinin yanı sıra PRP, Mezoterapi, Growth Factor ise bizzat doktor tarafından yapılan uygulamalı tedavi yöntemleridir.

Beslenmenin sağlıklı saç yapısı ile ilgisi var mıdır?

Saçın ihtiyacı olan vitamin mineral ve amino asitlerin saç kalitesinde direkt etkisi vardır. Saç tedavilerinde klinik uygulamaların yanı sıra ağızdan alınan  vitamin desteği de önerilmektedir.

Saç estetiği operasyonu riskli bir işlem midir?

Saç nakli bu konuda eğitim almış ve tecrübesi olan bir doktor tarafından gerçekleştirildiği takdirde güvenli bir girişimdir. Fakat kişinin saç özellikleri, fiziksel reaksiyonları ve iyileşme kapasitesi gibi değişken özellikler yüzünden sonuç hiçbir zaman tam olarak belirlenemez.

Diğer başka cerrahi girişimler gibi burada da enfeksiyon meydana gelebilir. Ekim tekniklerinde de alınan greftlerde bir miktar kayıp olabilir. Bu tür enfeksiyonlar genellikle ilaçlarla rahatlıkla kontrol altına alınacak  özelliktedir. Enfeksiyona bağlı saç kayıpları yaşandığında küçük revizyonlarla problem çözülebilmektedir.

Saç Estetiği operasyonunun sonuçları kişileri memnun eder mi?

Saç ektiren hastalar, gerçekten çok memnun kalıyorlar. Doğru ellerde yapıldığında, saç ektirip de memnun kalmayan hasta ben pek görmedim. Hasta memnuniyeti, %95 civarında denilebilir.Saç ektirmek demek, kafadaki açık bölgenin tamamen saçla kaplanması anlamına gelmez. Kişinin sahip olduğu kök miktarına göre belirli bir bölgeye nakil yapılarak da estetik bir görünüm sağlanabilir. Verici bölgede yeterli kök varsa, saç çizgisi doğal bir şekilde dizayn edilmiş, santimetre kareye yeterli miktarda saç ekilmiş ise yüzde yüz iyi sonuç alınabilir. Saç ekimi operasyonu özellikle doğal ve sağlıklı  sonuçlar verdiği için oldukça tercih edilen bir estetik cerrahi ameliyattır.

Instagram

Messenger

Whatsapp

Hemen Ara