Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Tüm cilt dokusunda olduğu gibi yaşla birlikte kişilerde genital bölgelerde de incelmeler, sarkmalar, kırışıklıklar ve çöküntüler görülebilmektedir. Bu nedenle büyük dudaklara dolgu işlemleri yapılabilmektedir. Genital bölgeye dolgu enjeksiyonu özellikle son yıllarda popüler hale gelmiştir.

Genital alanda, iç dudakların dışında, üzeri tüylerle kaplı dış dudaklar bulunmaktadır. Özellikle yaşlanma ile büyük dudaklardaki cilt dokusu direncini kaybetmekte, sarkmakta ve kırışık bir görünüm kazanmaktadır. Bu durum en çok kişinin kolajen bağ dokusunun genetik açıdan iyi olmamasına bağlıdır. Sigara, alkol kullanımı, bazı cilt hastalıkları, mantar enfeksiyonuna bağlı kronik kaşıntılar, hızlı kilo alıp vermeler, kronik irritasyon (tahriş),yaşlanma ve menopoz büyük dudaklarda sarkmaya neden olabilir. Genital bölgeye yapılan dolgu enjeksiyonları ile bu tür sarkmaların giderilmesi amaçlanmaktadır.

Genital bölge dolgusundaki amaçlar dış genital alanın daha parlak, düzgün ve gergin bir hal kazandırılmasıdır. Bu şekilde psikolojik yararlar sağlanmaktadır. Genital bölge dolgusu ve iç dudak estetiği (labioplasti) birlikte yapıldığında hastalar tarafından çok talep edilen ‘barbie’ görünümü elde edilebilmektedir.

Dolgu Maddesi Nedir?

Dolgu maddeleri kimyasal olarak veya bakterilerden elde edilen vücudumuzdaki yapısal maddelerin yerine konabilecek şekilde üretilen maddelerdir. Genel olarak cilt altı dokunun temel yapıtaşlarından biri olan hayluronik asit içerirler. Hyaluronik asit kemik,kıkırdak, deri altı başta olmak üzere tüm vücutta bulunan destek sağlayan bir maddedir.

Dolgu Maddeleri Ne İşe Yarar?

Dolgu Maddeleri çöküklüklerin toparlanmasında, yanak ve dudak gibi hacim kaybı yaşanan bölgelerin restorasyonunda, kırışıklık tedavisinde, göz altı bölgesindeki deformasyonların düzeltilmesinde kullanılmaktadır.

Dolgu Maddesi Çeşitleri Nelerdir?

Dolgu maddeleri içerdikleri maddeye elde ediliş biçimine göre oldukça farklılık göstermektedir. Geçici veya kalıcı olan çeşitleri mevcuttur. Kalıcı dolgu maddeleri yan etkilerinin fazla olması nedeniyle nadiren kullanılmaktadır. Ülkemizde satışına izin verilen onlarca dolgu maddesi mevcuttur ancak önemli olan FDA gibi kuruluşlar tarafından biyouygunluğu test edilmiş güvenilir dolguları kullanmaktır.

Dolgu Maddesinin Güvenilir Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Dolgu maddeleri genel olarak 1 ya da 2 cc lik enjektörlerde tek kullanımlık olarak üretilmektedir. Paket kişiye özel olarak açılır ve içinde kişiye özel kullanılan bir iki enjektör ve seri numarası kullanım klavuzu gibi belgeler bulunur. Doktorunuzdan uygulanan maddenin adını mutlaka öğreniniz. Kutu içinden çıkan belgeleri talep edebilirsiniz.

Dolgu Maddesi Enjeksiyonlarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Kullanılan Dolgu maddesinin güvenilir bir marka olmasına dikkat edin
  • Kullanılan ürünün size özel açıldığından emin olun
  • Dolgu Maddelerinin riskleri ile ilgili yeterince bilgiye sahip olun
  • Uygulayan kişinin bu işlemi yapmaya yetkisi var mı sorgulayın (Plastik Cerrah veya Dermatolog mu?)
  • Uygulama sonrası dikkat etmeniz gereken durumları ayrıntılı öğrenin
  • Mutlaka kontrole gidin

Dolgu Maddeleri Nasıl Uygulanır?

Dolgu Uygulamaları muayenehane şartlarında 15-20 dk lık işlemler olarak uygulanabilir. Dolgu uygulanan bölgeye göre değişmekle birlikte enjeksiyona bağlı hafif kızarıklık ya da morluk olabilir. Genellikle kişinin iş ve sosyal hayatında etkilenme olmaz.

Dolgu Maddelerinin Kalıcılığı Ne Kadardır?

Dolgu Maddeleri yapılan bölgeye , kullanılan ürüne göre değişmekle birlikte 18 – 24 ay arasında kalıcılığa sahiptir. Ancak sigara içimi gibi durumlarda bu süre kısabilir. Dolgu volum amaçlı olarak bir bölgedeki eksikliği ya da çökmeyi gidermek için kullanılır. Günümüzde kullandığımız yeni kuşak dolgular son derece doğal sonuçlar elde etmemizi sağlıyor.

Instagram

Messenger

Whatsapp

Hemen Ara