Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Liposuction (Liposakşın) nedir ?

Liposuction vücuttan yağ alma yöntemidir. Diğer bir anlamıyla bölgesel yağlardan kurtulma işlemidir. Liposuction,vücudun belli bölgelerindeki yağ birikimlerinin özel bir vakumla veya özel enjektörlerle emilerek, vücuttan yağların uzaklaştırıldığı bir ameliyattır. Kesinlikle bir zayıflama ameliyatı değil, bir vücut şekil düzeltme ameliyatıdır. Bu ameliyatla hacmi artmış, diyet ve egzersize dirençli yağ dokusu vücuttan uzaklaştırılırken, mevcut yağ hücrelerinin sayısı da azaltılmış olur.

Liposuction hangi durumda gerekli bir yöntemdir?

Erişkin insan vücudundaki yağ hücresi sayısı sabittir. Ergenlikten sonra yağ hücresi sayısı artmaz, ancak yağ hücrelerinin hacmi artar .Bu da kilo artışı ile sonuçlanır .Beslenme alışkanlıkları ve yaşam biçimi insanların kilo alıp vermelerinde en önemli faktörlerdir.

Fazla kilolardan kurtulmak için uygun diyet ve egzersiz ve düzenli bir yaşam tarzı şarttır. Ancak, bu şartları yerine getiren kişilerde bile,kaybolmayan inatçı yağ birikimleri olabilir. Karın, bel, kalça, uyluk dış ve iç tarafı, diz gibi vücudun belli bölgeleri diyet ve egzersize dirençli yağ birikim bölgeleridir . Bu bölgelerdeki fazla yağlanma diyet ve egzersizle bir ölçüde giderilir , daha fazla egzersiz ve diyet bu bölgelerde incelme yerine vücudun genel metabolizmasının bozulması ile sonuçlanır.

Liposuction ameliyatı ne değildir?

Liposuction kesinlikle bir kilo verme yöntemi değildir.  İdeal kilosunda yada ideal kilosuna yakın kiloda olup bölgesel inatçı yağlardan kalıcı olarak kurtulma yöntemidir.

Liposuction hangi durumda gerekli bir yöntemdir?

Erişkin insan vücudundaki yağ hücresi sayısı sabittir. Ergenlikten sonra yağ hücresi sayısı artmaz, ancak yağ hücrelerinin hacmi artar .Bu da kilo artışı ile sonuçlanır .Beslenme alışkanlıkları ve yaşam biçimi insanların kilo alıp vermelerinde en önemli faktörlerdir.

Fazla kilolardan kurtulmak için uygun diyet ve egzersiz ve düzenli bir yaşam tarzı şarttır. Ancak, bu şartları yerine getiren kişilerde bile,kaybolmayan inatçı yağ birikimleri olabilir. Karın, bel, kalça, uyluk dış ve iç tarafı, diz gibi vücudun belli bölgeleri diyet ve egzersize dirençli yağ birikim bölgeleridir . Bu bölgelerdeki fazla yağlanma diyet ve egzersizle bir ölçüde giderilir , daha fazla egzersiz ve diyet bu bölgelerde incelme yerine vücudun genel metabolizmasının bozulması ile sonuçlanır.

Liposuction ameliyatı  kimlere uygulanır?

Liposuction işlemi diyet ve sporla inceltilemeyen bölgelerdeki dirençli yağların tedavisinde kullanılır. Bir zayıflama yöntemi olarak görülmemelidir. Uygun vücut hatlarına sahip olmak sadece liposuction ile mümkün olmayacaktır. Yediklerine dikkat ederek ve spor yaparak kişi ideal kilosunu korumalıdır. Liposuctionın yardımcı bir yöntem olduğu unutulmamalıdır. Liposuction için en ideal aday ideal kilosunda veya ideal kilosuna yakın kiloda olup bazı bölgelerinde rahatsız olduğu inatçı bölgesel yağlanma olan kişilerdir.

Liposuction ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyat, hastane koşullarında ameliyathanede ve anestezi uzmanının gözetiminde yapılır .Lokal anestezi ve sedasyon (damar yolu ile uyutma) kombinasyonu tercih edilir. Çok sınırlı küçük alanlarda sadece lokal anestezi uygulanabilir .  Liposuction ameliyatında inatçı yağlanma bölgesi , özel bir sıvı enjeksiyonu ile şişirilir. Daha sonra bu bölge üzerine veya yakınına birkaç mm uzunluğunda birkaç kesi yapılır. Bu kesilerden hastanın durumuna göre 2-6 mm çapındaki kanül denilen metal borular deri altı tabakası içine sokulur ve kanüller şeffaf hortumlarla vakum cihazına bağlıdır .Vakum cihazının çalıştırılır, kanüller yağ birikim bölgelerinde uygun derinlikte hareket ettirilerek fazla yağların uzaklaştırılması işlemi başlar. Vakum aracılığı ile yağların emilmesi işlemi arzu edilen vücut konturu ve bunun yanında düzgün bir cilt yüzeyi sağlanıncaya kadar devam eder . Ameliyat vakum uygulanacak bölgelerin durumuna göre 1-5 saat arasında sürer. Kanül giriş delikleri genellikle dikilmez veya 1-2 dikiş konur. Bazen kanül delikleri kullanılarak alanlara özel ince borular (diren) konur, bu içeride biriken serumu boşaltmaya yarar. Ameliyatın genişliğine bağlı olarak aynı gün veya 24 saat sonra hastaneden çıkmak mümkündür.

Liposuction ameliyatı öncesinde nelere dikkat etmek gerekir?

Liposuction ameliyatı öncesinde eğer diyet yapılıyor ise kilo verme süreci mevcutsa ideal kiloya inilmesi beklenmelidir. Kişinin düzenli diyet ve spor alışkanlığının olması sonuçların daha iyi ve kalıcı olmasını sağlamaktadır. Liposuction öncesinde anestezi için gerekli tetkikler yapılır. Kanama veya pıhtılaşma bozukluğu , varis varlığı sorgulanır ve sorun görülürse önce bu durumların tedavisi yapılır. Sigara bütün ameliyatlarda olduğu gibi liposuctionda da iyileşmeyi olumsuz etkileyeceği için en az 2 hafta önce bırakılmalıdır.

Liposuction ameliyatı ağrılı mıdır, ağrılar ne zaman geçer?

Liposuction işlemi sırasında hastalara genel anestezi veya sedasyon anestezi uygulanacağı için ağrı hissedilmez. İşlem sonrasında 2-3 gün süren ağrılar görülebilir. Bu ağrılar ise ağrı kesici ilaçlar ile kontrol altına alınır. Ağrılar hafif sızlama ve batma şeklinde gelişebilir ve yalnızca yağ alınan bölgelerde hissedilir.

Liposuction ameliyatı ne kadar sürer?

Ameliyatın süresi, yağ alınacak olan bölge sayısına ve yağ miktarına göre değişir. Ameliyat süresi aynı zamanda uygulanacak olan tekniğe göre de değişmektedir. Ortalama olarak 1 saat ile 3 saat sürer.

Liposuction ameliyatında yaş sınırı var mıdır?

Bu uygulama, 18 yaşın üzerinde olan her hasta için rahatlıkla yapılabilir. Ancak liposuction yapılan bölgelerin elastikiyetini kaybetmemiş olması önemlidir. Bu nedenle yaşı ilerlemiş olan hastalarda, yağ aldırma işlemenden sonra sarkma görülebilir. Yaşı çok fazla ilerlemiş olan ve deri elastikiyetini kaybetmiş olan hastalara uygulanmaz.

Liposuction ameliyatından sonra işime ne zaman dönebilirim?

Liposuction uygulamasından sonra hastaların ilk 3 gün istirahat etmesi gerekir. Zor ve yorucu olmayan işlerde çalışan hastalar 3. Günden sonra işlerine dönebilir. Zorlu ve yorucu işlerde çalışan kişilerin ise bir hafta sonra işlerine dönmesi tavsiye edilir.

Liposuction ameliyatından sonra iz kalır mı?

Liposuction tekniğine göre hastaların vücudunda iz kalması muhtemeldir. Yağların dışarı alınması için belirli yerlere 2-3 mm’lik kesiler yapılacaktır. Bu kesilerin kapatılması için estetik dikişler kullanılır. Bu dikişlerin atıldığı bölgeye göre iz kalma ihtimali de değişir. Bazı bölgelerde kalan izler belirsiz olurken bazı bölgelerde daha belirgin olabilir. Ancak bu izler çok küçük olduğu için dışarıdan dikkatli bakılmadığında belli olmaz.

Liposuction ameliyatında verilen yağlar kalıcı mıdır?

Liposuction ameliyatı ile kaybedilen yağların geri alınması mümkündür. Hastaların, bu uygulamadan sonra düzenli beslenmesi ve spor yapması gerekir. Bunları gerçekleştirmeyen hastalar kaybettikleri yağları tekrar kazanabilir ancak kilosunu, sağlıklı beslenme ve spor ile koruyan hastalarda liposuction kalıcıdır ve verilen yağlar geri dönmez.

Liposuction ameliyatları hakkında bilmeniz gerekenler

Liposuction ameliyatı, günümüzde en sık uygulanan estetik cerrahi girişimlerden bir tanesidir. Liposuction, bilinenin aksine bir kilo verme yöntemi değil, vücuda şekil ve form kazandırma yöntemidir. Günümüz teknolojisiyle beraber artık çok daha az travmatik teknolojik aletler kullanılmakta, özellikle ultrason ağırlıklı liposuction yöntemi biz estetik cerrahlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Liposuction ameliyatı, yaklaşık 2 ila 4 saat arasında değişen bir ameliyat süresine sahip. Sonrasında 1 günlük hastane yatış ve takibi devamında, hastamızı kontrollerini yaptıktan sonra herhangi bir sıkıntı, tıbbi anlamda bir problem yaşamadığımızı gözlemledikten sonra taburcu ediyoruz. Yaklaşık 3 ila 5 gün arasında değişen bu süreç, ameliyatın büyüklüğü ve ameliyat bölgelerinin sayısına göre değişen bir durum. Sonrasında kısa bir istirahat dediğim gibi 3 ila 5 gün arasında bir istirahat süresi sonrası sosyal yaşantısına hastalarımız hızlı bir şekilde dönebilmektedir. Ameliyat sonrası özellikle hastalarımıza korse kullanımı önerilmekte, korse kullanımı yapılan ameliyatın büyüklüğüne göre 3 haftaya kadar uzanan dönemlerde kullanılabilmektedir. Korse kullanımında ki asıl amaç ameliyat sırasında yakaladığımız formun devamlılığını sağlayabilmektir

Liposuction işleminden sonra tekrar kilo alınır mı?

Liposuction işlemi kilo vermek için yapılan bir yöntem değildir. Liposuction işleminden sonra liposuction uygulanan bölgelerde tekrar yağlanma olmamaktadır. Ama kişi yemesine dikkat etmezse elbetteki tekrar kilo alabilmektedir.

Liposuction kalıcı bir işlem midir?

Liposuction işlemi kalıcı bir işlemdir bölgesel inatçı olan fazla olan yağlar alındıktan sonra o bölgede tekrar aynı şekilde yağlanma olma olasılığı yoktur.

Liposuction bir zayıflama yöntemi midir? Obezite için uygun mudur?

Liposuction işlemi bir kilo verme yöntemi, bir obezite cerrahisi değildir. Liposuction işlemi vücudun hatlarını belirlemeye dönük bir işlemdir. Siz kaç kilo olursanız olun hiç gitmeyen bel bölgesi basen bölgesi bacak içi diz içi ve karın bölgesindeki yağ fazlalıkları için uygulanan bir yöntemdir.

Lazer liposuction ile hangi bölgelerde ki yağlar alınır?

Bölgesel olarak fazlalık içeren her alana uygulanabilir.

Liposuction ameliyatında en çok hangi bölgelerde iyi sonuç veriyor?

Gelişen teknolojik yöntemler ile her alanda çok iyi sonuçlar alınmaktadır. Gıdı, kol, karın, bacak, sırt ve erkeklerde göğüs bölgesi en çok uygulama yaptığımız alanlardır.

Liposuction ameliyatının ardından nelere dikkat etmek gerekir?

Diyet ve egzersize doktorunuzun önerdiği zamanda başlanarak bunu bir yaşam şekli haline getirmek uygulamanın sonucunu ve verimini kalıcı kılar.

Liposuction fiyatları neye göre belirlenir?

Fiyatlandırma yapılan bölge sayısına göre belirlenmektedir. Unutulmamalıdır ki liposuction operasyonu tam teşekküllü bir hastanede uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Liposuctionda ne kadar yağ alınabilir?

Yağ alınma miktarı kişinin yaşı, sağlık durumu ile belirlenir. Tabiki sağlıklı olan şekillendirme için yağ alımıdır. Ama bazen kilo vermeye başlamış ama moral bozukluğu hat safhada kişiler için genetik yağlanma bölgelerinden bir miktar yağ alınması onları daha yüreklendirir. Diyetlerine daha sadık kalırlar. Karın bölgesinden 2 ile 3 litre, belden 3 litre, kalçadan 4 litreye kadar yağ aldırma yapılabilir. Yağ alımı yapılırken kişinin kaybettiği sıvı da damar yolundan verilmelidir. Küçük bölge yağ alımlarında sıvı verilmesinden sonra hasta aynı gün eve gidebilirken daha fazla yağ alımı yapıldığında bir gece hastanede yatarak damar yolundan ve ağızdan sıvı alımı mutlaka desteklenmelidir.

Liposuction Sonrası Neler Yaşanır?

Liposuction ameliyatı sonrasında işlem yapılan bölgenin büyüklüğü ile doğru orantılı ilk birkaç gün içinde şişlik, morluk, ağrı oluşabilir. Ağrı kesiciler ile ağrı kontrol altına alınabilir. Korse giymek iyileşmeyi hızlandırabilir. Şişlik ve morluk bir iki hafta devam edebilir.

Liposuction ameliyatı işlemi sonrasında  bir hafta içinde ağır aktivitelerden kaçınmak şartıyla kişi günlük hayatına dönebilir. Ortalama 1.5 ay sonra spor v.b. aktivitelere dönüş yapılabilir.

Liposuction İşleminin Riskleri Nelerdir?

Liposuction sonrasında görülebilecek olumsuz durum asimetri, yetersiz sonuç,  bazı alanlarda çökme şeklinde deformasyonlar olabilir.  Bu nedenle ameliyat öncesi iyi planlama yapılmalı hastalarda tedavi sürecinde dikkatli olmalıdır.

Liposuction Sonrası Nasıl Bir Sonuç Oluşur?

Liposuction sonrasında cilt kalitesi iyi ise birkaç ay içinde belirgin şekillenme sağlanır. İnce ve çatlak bulunan ciltlerde bölgeye göre değişmekle birlikte sarkma oluşabilir. Bu nedenle işlem sonrasında dengeli beslenme ve spora devam edilmesi önemlidir.

Bölgesel yağlanma ile problemim var, ne yapmalıyım?

Vücudunuzun herhangi bir bölgesinde aşırı yağlanmaya bağlı herhangi bir deformiteden rahatsızlık duyuyorsanız, bölgesel incelme konusunda en sağlıklı ve doğru bilgiyi estetik plastik cerrahi uzmanı Opr.Dr. Muhammet Erkan’la yüz yüze görüşerek almalısınız

Doktor Muhammet Erkan sizi dinleyecek, beklentilerinizi öğrenecek, muayane ederek yapılması gerekenler konusunda size bilgi vereceklerdir.. Doktorunuz size özel bir değerlendirme ve planlama yapacaktır. Ameliyatın bütün ayrıntılarını size anlatacaktır. Estetik ameliyatların başarısı büyük oranda ameliyat öncesi yapılacak kişiye özel muayene, değerlendirme, planlama ve bilgilendirmeye bağlı olmaktadır.

Bunun için yapmanız gereken; formu doldurarak veya telefon numaralarımızdan bize ulaşarak asistanlarımızdan bilgi ve randevu almanızdır.

Instagram

Messenger

Whatsapp

Hemen Ara